а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

замешан

замешани
Вид збор: Придавка
Ранг: 17173
(глаг. прид.) замеша
Англиски: involved
Примери:
замешан во афера
Изведенки
замешаност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК