а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

замига

замигаат
Вид збор: Глагол, свршен
Почне да мига (со очите).
Англиски: blink
Примери:
Момчето замига со очите.
Изведенки
замигува несв.
замигуваат