а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

замиже

замижат; замижа, замижете; замижав, замижаа; замижал; замижан; (ќе) замижев, (ќе) замижеа; (ќе) замижел; замижен
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 6872
1. Затвори очи.
Англиски: shut eye Албански: mbyll sytë
Примери:
Таа си ги стави дланките на очите и замижа.
2. Намерно недогледа, не забележа нешто.
Англиски: ignore Албански: injoroj, mbyll sytë
Употреба: Преносно значење
Примери:
Судот замижа пред фактите.
Тој замижа пред вистината.
Изведенки
1. замижува несв.
замижуваат
2. замижување ср.
глаг. им.