а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

замижурка

замижуркаат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 56840
1. Почне да мижурка.
Англиски: squint Албански: shoh vëngër
Примери:
Старецот замижурка со очите.
2. За светлина, блесок - засветка, заблеска со мал интензитет.
Англиски: blink Албански: vezullon
Употреба: Преносно значење
Примери:
Сонцето замижурка зад дрвјата.