а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

замили

(се) замилат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 52052
1. Стане мил, се допадне некому.
Англиски: take fancy Албански: pëlqej
Примери:
Кучето им се замили на децата.
2. (се замили) се засака
Англиски: fall in love Албански: dashuroj, bëhet i dashur
Примери:
Тие уште од мали се замилија.