а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

замириса

замирисаат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 10792
1. Почне да пушта мирис.
Англиски: smell Албански: vjen erë
Примери:
Пред нив замирисаа капини.
Замириса на барут.
2. Почне да мириса, да вдишува мирис.
Англиски: smell Албански: nuhas erë
Примери:
Таа го замириса букетот цвеќиња.
Изведенки
замирисува несв.
замирисуваат