а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

замисла

мн. замисли
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 4082
Тоа што е замислено, смислено да се направи; идеја, намера, план за некаква работа.
Англиски: idea Албански: ide, mendim
Примери:
основна замисла
уметничка замисла
тајна замисла
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК