а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

замислен

замислени
Вид збор: Придавка
Ранг: 1863
1. Што е потонат во мисли.
Англиски: immersed Албански: i thelluar
Примери:
замислени луѓе
2. Што е претходно смислен, обмислен.
Англиски: thought-out Албански: i menduar mirë
Примери:
замислен план
замислен предмет
3. Што постои само во мислите.
Англиски: imaginary Албански: i imagjinuar
Примери:
замислен свет
замислена точка
4. Што изразува замисленост.
Англиски: absent-minded Албански: i hutuar, i pavëmendshëm
Примери:
замислен поглед
Изведенки
1. замислено прил.
загрижено
Пример: Замислено гледа пред себеси.
2. замисленост ж.