а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

замислив

замисливиот
Вид збор: Придавка
Ранг: 8926
Што може да се замисли.
Англиски: imaginable
Примери:
Тој атлас за бои ги претставува сите замисливи бои.
Она што долго време беше незамисливо, станува замисливо: Шкотска би можела да стане независна држава.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК