а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

замка

мн. замки
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 9409
1. Направа за фаќање диви животни.
Англиски: trap Албански: kurth
Примери:
Лисицата се фати во замката.
2. измама, стапица
Англиски: trap Албански: kurth
Употреба: Преносно значење
Примери:
Чувај се од неговите замки.
Тие ми приготвуваат замки.
3. јамка
Англиски: snare Албански: kurth
Употреба: Разговорно
Примери:
Шамијата и стоеше околу вратот како замка.