а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

замолчи

замолчат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 4035
1. Престане да зборува, да пее и сл.
Англиски: silence Албански: hesht
Примери:
Тој замолчи и се загледа пред себеси.
И двајцата замолчеа кога го слушнаа истрелот.
2. Натера некого да престане да зборува, да пее и сл.
Англиски: silence, mute Албански: hesht
Примери:
Таа го замолчи детето да не плаче.
Тој го замолчи кучето да не лае.
3. (се замолчи) Престане да зборува, да пее и сл.
Англиски: mute Албански: hesht
Примери:
Детето се замолча при првиот вик на мајка си.
Таа се замолчи штом виде дека доаѓаат накај неа.
Изведенки
1. замолчува несв.
(се) замолчуваат
2. замолчување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК