а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

занемен

занемениот
Вид збор: Придавка
Ранг: 11600
За глас, звук - што е молкнат.
Англиски: silenced
Употреба: Преносно значење
Примери:
занемена гитара, занемена утка
Изведенки
1. занемено прил.
Пример: Сите занемено погледнаа кон прозорецот.
2. занеменост ж.