а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

занесеник

мн. занесеници
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 33549
Тој што е занесен во нешто, што е премногу одушевен, обземен од нешто.
Англиски: fanatic
Примери:
млад занесеник
верски занесеници