а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

занесеништво

(едн.)
Вид збор: Именка, среден род
состојба на занесеност
Примери:
Го зграпчи и почна да го дрмоли, како да го освестува од занесеништво.