а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

занесен

занесени
Вид збор: Придавка
Ранг: 3793
1. Што е воодушевен.
Англиски: exhilarated Албански: i entuziazmuar, i zjarrtë
Примери:
занесен човек
занесени туристи
2. Што е замислен, што е потонат во мисли.
Англиски: sunken Албански: i thelluar në mendime
Примери:
Тој седеше занесен над својот ракопис.
3. Што е расеан.
Англиски: absent-minded Албански: i dalldisur
Примери:
Толку е занесен што ништо веќе не памети.
4. Што е обземен од занес.
Англиски: enthusiastic Албански: i entuziazmuar
Примери:
занесен поглед
5. Што предизвикува занес.
Англиски: exhilarating Албански: gjallërues, ngazëllues
Примери:
занесна песна
занесно патување
занесни глетки
Изведенки
1. занесено прил.
Пример: Занесено чукаше во дајрето.
2. занесеност ж.
занесеноста
3. занесно прил.
Пример: Таа занесно пееше.