а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

занес

мн. занеси
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 1988
1. Претерано воодушевување.
Англиски: enthusiasm Албански: mahnitje
Примери:
Поетски занес.
Љубовен занес.
Младешки занеси.
2. замисленост, расеаност
Англиски: absent-mindedness Албански: të qenurit në mendime
Примери:
Неговиот глас ја тргна од занесот.
3. Несвесна состојба, бунило.
Англиски: trance Албански: pavetëdije
Примери:
Тој како да падна во занес.
Му помина занесот од виното.