а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

заниже

занижат; занижи, занижете; занижав, занижаа; занижал; занижан; (ќе) занижев, (ќе) занижеа; (ќе) занижел
Вид збор: Глагол, свршен
1. Почне да ниже.
Албански: bëj varg, vargoj
Примери:
Го занижавме тутунот.
2. (се заниже) Почне да се ниже, да мине.
Албански: radhis
Употреба: Преносно значење
Примери:
Ден за ден се занижаа деновите.
Изведенки
1. занижува несв.
(се) занижуваат
2. занижување ср.
глаг. им.