а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

занимална

мн. занимални
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 48851
Просторија каде што престојуваат деца од предучилишна возраст, каде што се занимаваат со разни активности.
Англиски: activity room
Употреба: Образование
Примери:
По појадокот, децата отидоа во занималната.