а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

занимација

мн. занимации
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 17662
забава, разонода
Англиски: entertainment
Употреба: Разговорно
Примери:
Играше карти заради занимација.