а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

занимање

мн. занимања
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 10838
1. професија, позив, струка
Англиски: profession Албански: profesion
Употреба: Економија
Примери:
Тој е ковач по занимање.
Јас немам определено занимање.
2. занает
Англиски: trade Албански: zanat, profesion
Примери:
Училиште за занимања.
3. активност
Англиски: activity
Примери:
Тие постојано треба да бидат зафатени со занимања и вежби.