а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

занимлив

занимливиот
Вид збор: Придавка
Ранг: 14325
Што побудува интерес, што предизвикува внимание.
Англиски: interesting
Примери:
занимлива книга
занимливо истражување
Изведенки
1. занимливо прил.
Пример: Тој раскажуваше занимливо.
2. занимливост ж.
мн. занимливости
Пример: Водичот ни ги покажа сите занимливости на градот.