а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

заноктица

мн. заноктици
Вид збор: Именка, женски род
(обично во мн.) Кожата околу ноктот, на коренот од ноктот.
Англиски: cuticle Албански: fije përreth gishtrinjëve
Употреба: Анатомија
Примери:
Од заноктиците му течеше крв.