а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

заноќева

заноќеваат
Вид збор: Глагол, свршен
Остане некаде преку ноќ, се затекне некаде кога настапи ноќ и таму преноќи.
Примери:
Тие заноќеваа во една овчарска колиба.