а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

заноќи

заноќат; заноќил
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 23842
1. Настапи, падне ноќ.
Англиски: darken Албански: errësohet
Употреба: Безлично
Примери:
Надвор заноќи.
2. Ме (те, го...) фати ноќ.
Албански: më zuri nata
Примери:
Ме заноќи додека дојдов.
3. За човек - ја помине ноќта, се најде некаде при настапувањето на ноќта.
Албански: buj
Примери:
Заноќија во близина на селото.
4. (се заноќи) Настапи, падне ноќ.
Англиски: darken Албански: bëhet natë
Употреба: Безлично
Примери:
Надвор веќе се заноќи.
Изведенки
заноќува несв.
(се) заноќуваат