а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

занурка

(се) зануркаат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 37823
Почне да (се) нурка.
Англиски: dive in
Примери:
Децата (се) зануркаа во езерската вода.
Изведенки
зануркува несв.
(се) зануркуваат
повт.