а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

заобиколен

заобиколниот
Вид збор: Придавка
Ранг: 11806
1. Што овозможува заобиколување.
Англиски: detour
Примери:
Заобиколен пат.
2. Што се извршува со заобиколување.
Англиски: indirect
Употреба: Преносно значење
Примери:
Заобиколен начин.
Заобиколни прашања.
Изведенки
заобиколно прил.
индиректно
Пример: Зборуваше заобиколно.