а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

заобиколка

мн. заобиколки
Вид збор: Именка, женски род
Заобиколување на нешто, поминување околу нешто.
Англиски: bypassing
Примери:
Тој направи заобиколка и дојде дома од другата страна.
Изрази
Без заобиколки - директно, без заобиколување.