а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

заобиколница

мн. заобиколници
Вид збор: Именка, женски род
Пат што служи за заобиколување на нешто.
Англиски: bypassing
Употреба: Транспорт
Примери:
Се прави заобиколница околу градот.