а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

заоблекува

заоблекуваат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Почне да облекува некого или на себе нешто.
Англиски: put on Албански: vesh
Примери:
Само што го заоблекува, детето почна да плаче.
Таа ја заоблекува блузата наопаку.
2. (се заоблекува) Почне да се облекува.
Англиски: put on Албански: fillon të veshet
Примери:
Таа се заоблекува во фустаните од мајка си.