а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

заоблен

заоблениот
Вид збор: Придавка
Ранг: 15608
Што нема остри рабови, што е без агли.
Англиски: oval
Примери:
заоблени колкови
Изведенки
заобленост ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК