а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

заобли

заоблат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 48704
1. Направи нешто да биде обло.
Англиски: round Албански: bën rrumbullakët
Примери:
Краевите на масата убаво ги заобли.
2. (се заобли) Се здебели, добие облини.
Англиски: round Албански: trashet,bëhet rrumbullak
Употреба: Иронично , Преносно значење
Примери:
Се заоблил повеќе отколку што треба.
Изведенки
1. заоблува несв.
(се) заоблуваат
2. заоблување ср.
глаг. им.