а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

заокружи

заокружат; заокружил; заокружен
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 9020
1. Направи круг околу нешто.
Англиски: encircle Албански: rrethoj
Примери:
Заокружи го точниот одговор во задачата.
2. опколи, опкружи
Англиски: bypass Албански: rrethekoj
3. Зголеми износ, сметка до цел број (што обично завршува на нула).
Англиски: round up Албански: rrumbullaksoj
Употреба: Преносно значење
Примери:
Некако се договоривме и ја заокруживме сумата за плаќање на станот.
4. Направи, опфати нешто целосно (во излагање, договарање).
Англиски: enclose Албански: rrumbullaksoj
Употреба: Преносно значење
Примери:
Објавените критики ја заокружија претставата за романот.
Изведенки
1. заокружува несв.
заокружуваат
2. заокружување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК