а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

заора

заораат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 24791
1. Почне да ора.
Англиски: plow Албански: fillon të lëroj
Употреба: Земјоделство
Примери:
Денес ја заорав нивата.
Тој го заора стрништето.
2. Навлезе, продре во нешто.
Англиски: penetrate Албански: hyj, depërtoj
Употреба: Преносно значење
Примери:
Едниот рог на животното заора во тврдата земја.
Таа заора со прстите низ косата.
Изведенки
1. заорува несв.
заоруваат
2. заорување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК