а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

заори

(се) заорат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 19823
Почне да се ори.
Англиски: resound
Примери:
По улицата се заорија весели песни.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК