а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

заостанат

заостанати
Вид збор: Придавка
Ранг: 13635
1. Што се наоѓа назад, зад другите.
Англиски: retarded Албански: i mbetur prapa, i vonuar
Употреба: Медицина
Примери:
умствено заостанат човек
заостанато јагне
2. Што е останат назад во развојот.
Англиски: underdeveloped Албански: i retarduar, i vonuar
Примери:
заостаната средина
3. Што сѐ уште постои, го има.
Англиски: remaining Албански: i mbetur
Примери:
заостанат снег
4. Што уште не е извршен, реализиран.
Англиски: remaining Албански: i mbetur pas
Примери:
заостаната работа
заостанати долгови
Изведенки
заостанатост ж.