а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

заостаток

Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 48014
1. Ненаплатен износ или незавршена работа.
Англиски: remainder
Примери:
заостаток од заем
2. Износ од заостанување или задоцнување.
Англиски: remainder
Примери:
заостаток од осум поени
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК