а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

запарен

запарниот
Вид збор: Придавка
Ранг: 34275
запурничав
Англиски: sticky
Употреба: Дијалектен збор
Изведенки
1. запарно прил.
Пример: Одеднаш и стана тешко, запарно.
2. запарност ж.