а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

запати

запатат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 21477
1. За животни - почне да одгледува; размножи, расплоди.
Англиски: multiply Албански: shtoj
Примери:
Лисицата ги изеде сите кокошки што ги запатија.
2. (се запати) се размножи
Англиски: multiply Албански: shtoj
Употреба: Дијалектен збор
Примери:
Во трлото се запатија многу овци.
3. (се запати) Се упати, тргне некаде.
Англиски: destine Албански: drejtohem
Примери:
Тој се запати кон шумата.
Изведенки
1. запатува несв.
(се) запатуваат
2. запатување ср.
глаг. им.