а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

запатка

запаткаат
Вид збор: Глагол, свршен
За дете - почне да патка, да оди, прооди.
Употреба: Разговорно
Примери:
Девојчето ми запатка точно на годината.
Изведенки
запаткува несв.
запаткуваат