а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

запат

мн. запати
Вид збор: Именка, машки род
1. Животно за приплод.
Англиски: breed Албански: kafsh për shumim
Употреба: Земјоделство
Примери:
Од стадото одделија неколку запати.
2. приплод, размножување
Англиски: breed Албански: kafsh për shumim
Примери:
Некои од животните оставени за запат се разболеа.