а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

запаше

запашат; запаши, запашете; запашав, запашаа; запашал; запашан; (ќе) запашев, (ќе) запашеа; (ќе) запашел
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 35440
1. Врзе, стави нешто околу половината.
Англиски: girdle Албански: lidhë
Примери:
Таа си го запаша скутникот и се фати за работа.
2. Закачи нешто на половината со помош на колан.
Англиски: belt Албански: lidhë
Примери:
Тој ја запашал сабјата и заминал.
3. (се запаше) Се врзе, си стави нешто себеси околу половината.
Англиски: girdle Албански: lidhë
Примери:
Таа се запаша со срмен појас.
Изведенки
1. запашува несв.
(се) запашуваат
2. запашување ср.
глаг. им.