а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

запев

мн. запеви
Вид збор: Именка, машки род
Фраза или извик на почетокот од текстот што се пее.
Примери:
Завршокот на песната се поврзува со запевот.