а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

запегла

запеглаат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Почне да пегла.
Англиски: iron Албански: fillon të hekuros
Примери:
Таа запегла од изутрина.
2. Испегла малку, набрзина.
Англиски: iron Албански: hekuros pak
Примери:
Ја запегла кошулата и ја облече.
Изведенки
запеглува несв.
запеглуваат