а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

запека

запекаат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Почне да пека, да моли, да преколнува за да добие нешто.
Англиски: beg Албански: fillon të lus
Примери:
Детето запека за нова играчка.
2. Почне да пека, да копнее по нешто.
Англиски: year Албански: fillon të lus, lakmoj
Примери:
Тој запека по родниот крај.