а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

запере

заперат; запери, заперете; заправ, запраа; запрал; запран; заперев, запереа; заперел; заперен
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 32135
1. Почне да пере.
Англиски: wash Албански: fiëëon të laj
Примери:
Таа ги запра веленцата во реката, но не ги допра.
2. Испере набрзина, како било.
Албански: laj shpejt
Примери:
Таа ги запра алиштата и ги остави да се цедат.
Изведенки
1. заперува несв.
заперуваат
2. заперување ср.
глаг. им.