а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

запечатен

запечатени
Вид збор: Придавка
Ранг: 11552
1. Што е затворен со печат.
Англиски: sealed
Примери:
Запечатено писмо.
2. Што е однапред определен.
Англиски: sealed
Употреба: Преносно значење
Примери:
Запечатена судбина.