а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

запече

запечат; запечи, запечете; запеков, запекоа; запекол, запекле; запечев, запечеа; запечел; запечен
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 19570
1. Почне да пече храна.
Англиски: bake Албански: pjek
Употреба: Гастрономија
Примери:
Од кога го запеков лебот во фурната и уште не е готов.
2. Испече малку, одозгора, запржи.
Англиски: roast Албански: pjek, rostoj
Употреба: Гастрономија
Примери:
Tој ја запече сланината и ја принесе на масата.
3. За сонце - почне да пече, да жеже.
Англиски: burn Албански: pjek, djegë
Примери:
Сонцето веќе запече.
4. Почне да пече, да жари.
Англиски: burn Албански: djegë
Примери:
Го запече потта.
Солзите ѝ ги запекоа очите.
5. (се запече) Се испече малку, одозгора.
Англиски: roast Албански: piqet, rostohet
Употреба: Гастрономија
Примери:
Јадењето се прелива со јајца и се враќа во рерната да се запече.
6. (се запече) се стврдне, се скорави
Албански: djegë
Употреба: Земјоделство , Преносно значење
Примери:
Земјата се запече од долгата суша.
7. (се запече) се вклешти, се заглави
Англиски: stuck Албански: pjek, shtrëngoj
Употреба: Преносно значење , Технологија
Примери:
Шрафот се запекол, не може да се одврти.
8. Предизвика запек.
Англиски: constipate Албански: bëj kaps
Употреба: Медицина
Примери:
Чоколадото може да те запече.
9. (се запече) Добие запек.
Англиски: constipate Албански: bëj kaps
Употреба: Медицина
Примери:
Детето се запече од сувата храна.
Изведенки
1. запечува несв.
(се) запечуваат
2. запечување ср.
глаг. им.
3. запекува несв.
(се) запекуваат
4. запекување ср.
глаг. им.