а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

запие

запијат; запиј, запијте; запив, запија; запил; (ќе) запиев, (ќе) запиеја; (ќе) запиел; запиен
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 19400
1. Почне да пие.
Англиски: drink Албански: fillon të pij
Примери:
Гостите запија вино и ракија.
2. (се запие) Се занесе во пиење алкохол, помине долго време во пиење.
Англиски: drink Албански: pi shumë
Примери:
Тој седнал во кафеаната и се запил.
Изведенки
1. запива несв.
(се) запиваат
2. запивање ср.
глаг. им.