а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

запира

(се) запираат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 1578
Престанува да дејствува.
Англиски: stop
Примери:
Обожавателите на фудбалот не запираа со навивањето.
Тој не запира со победите.
Изведенки
запирање ср.
глаг. им.