а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

запирка

мн. запирки
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 3826
Знак на интерпункцијата; знак за одделување на децимален број.
Англиски: comma
Употреба: Граматика
Примери:
Тој во своите текстови употребува многу запирки.